HAYAT SENİ NEREYE GÖTÜRÜYOR!!!

Hey sen !!! Bu yazıyı şu anda okuyan … Evet evet sen!!!

Şu an nerdesin ? İstediğin yerde misin? Mutlu musun?

Meslek Seçimi
Bir meslek seçimi yapacaksın yada yaptın . Doğru yada yanlış!. Önemli olan yaptığın seçimden mutlu musun ? Olmak istediğin kişi misin? Hayalini kurduğun yerde misin?

Tam da bu konuyu tartışırken haydi biraz geriye gidelim. Çocukluğuna mesela. Korkma insanın çocukluğu her zaman en saf olanıdır. Çocukken ne olmak istiyordun? Cevabın özyargısız olsun. Hani; çocukken korkuların yoktur, zamanın hengamesinde henüz kaybolmamış, darbeler yememişsindir. Ne olmak istiyordun bir düşün bakalım. Mesela ben yazar olmayı çok isterdim küçükken. Kendimce hep hikayeler yazardım.

Peki sen ne olmak isterdin ?

Ne yaparken zaman kavramını yitiriyorsun ?

Etrafındakilere sor , uzaktan ne görüyorlar sende? Senin “başarılıyım “dediğin konuda seni nasıl görüyorlar.? Eleştiriler iyidir, insanı geliştirir aslında. Sor bakalım, onlara göre sen neyi iyi yapıyormuşsun?

Bilgileri topla bir yere kaydet .

Sonra kendinle kal biraz. Yanlız iç sesini, kendini dinle bakalım ne diyor?

Yapmaktan hoşlandığın uğraşlarını anlatacaktır o iç ses sana. Bunları bir listede topla.

İlgini çeken konuları bul. Ne tarz kitap okumaktan hoşlanıyorsun? Hangi tür filmleri seyretmek keyif verir mesela? Kendinden geçtiğin , hatta dansettiğin müzik türü ? Dobra ol cevapları verirken . Keşfet kendini…

Şu zamana kadar kazandığın başarılar , aldığın aferinler neyle ilgiliydi? Belki alkış aldın ! “Vay beeee bunu da çok iyi yapmıştım ” dediğin bir konu mesela?

İnternetten karakter analiz testleri yapabilsin. Çok realist testler bulunuyor bazı sitelerde.

Mentorlük yap, mentor bul kendine. Bilgi alışverişi yap çevrenle. Yeni insanlarla, gruplarla tanış. Fikir alışverişi, yeni fikirlerin doğmasını sağlar aslında. Bu kendini keşfetmeni sağlar.

Zayıf yönlerini öğren. Ne yaparken çok vakit harcıyorsun? Neleri yapmayı erteliyorsun? Ne seni rahatsız ediyor. Neyi yaparken mutsuz oluyorsun? Daha nice sorular vardır kendine sorabileceğin.

Ne kadar kendini tanırsan, seçeceğin meslekte o kadar mutlu olursun.!!

Şu anda emeklilik bir hayalse, hayatımızı idame ettirmek için de paraya ihtiyacımız da olduğuna göre, mutlu olacağımız mesleği yaparak ömrümüzü tüketmenin tam sırası derim ben. O yüzden keşfetmekten korkma !!!!

Yüzünüzden gülümsemenin eksik olmayacağı, keyifli seçimler yapmanız dileğiyle …

Sevgiyle kalın…

Hale Nur AYAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir