23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 1920, Türk Tarihi’nde en karanlık günlerin yaşandığı bir sırada, Türk Milleti’nin kurtuluş mücadelesini örgütleyen ve yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temeli atılmış oldu. Gazi Mustafa Kemal bu sayede egemenliği ulusa vererek Cumhuriyeti kuracaktı.

Atamızın bu süreçte Ankara’daki garın içinde bir binada yaşadığını biliyor muydunuz? Evet Atamız tüm bu süreci (daha sonra Atatürk müzesine getirilen bina) Ankara garındaki binadan yönetmiştir. Hatta bu binaya “Direksiyon Binası 1” adını koymuştur. 21-22 nisanda Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından çeşitli bildirgeler yayınlanmış ve bütün ilgili kurumlara gönderilmiştir. Sonunda o Egemenliğin başlangıcı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 de açılmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Paşa bazı arkadaşlarıyla bir sohbet toplantısı yapmıştı. Bu sohbet sırasında arkadaşları : “Paşam! Bugün Büyük Millet Meclisi’ni açtık. Bunu bütün milletimize ve İtilaf Devletleri’ne ilan ettik.Fakat bugünün adı ne olsun?” sorusunu yöneltince, Gazi Mustafa Kemal Paşa işte o cevabı verdi; “Efendiler! Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl bu milletin kaderine hâkim olmuştur. Bugün Osmanlı İmparatorluğu kısmen dağılmış olmasına rağmen İstanbul’da bir hükümeti mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu’nun yanında, bugün bizim açtığımız meclis çocuk kalır. Onun için, bugünün adına Çocuk bayramı diyelim. Bu çocuk büyüsün, kendi zaferini kendisi ilan etsin”. 23 Nisanın Egemenlik Bayramının yanında “Çocuk Bayramı” olarak da kutlanışı, Himaye-i Etfal Cemiyeti”nin (Çocuk Esirgeme Kurumu) kendi teşkilatına yayınladığı bir genelge ile gerçekleşmiş ve uygulamaya konulmuştur.

İşte tarihimizde bu önemli günü, yani 23 Nisan gününü Atatürk, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak, 1929 yılında, Türk çocuklarına armağan etmiştir. Yani aslında 1921 yılından itibaren kutlanan “Ulusal Egemenlik” bayramı 1929 yılında yeniden şekillenerek Atamızın çocuklara armağanı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan günü başlayan kutlamalar o hafta boyunca devam eder.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda, büyük bir coşku ile Türk Bayrakları ve marşlar eşliğinde , geleceğimizin timsali çocuklarımızın ve öğretmenlerinin özverili çalışmalarıyla hazırladığı gösterilerle kutlanmaktadır ve kutlanmaya devam edilecektir.

Atatürk’ün geleceğin sarsılmaz bir güvencesi olarak gördüğü çocuklarımızın ve tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun…

Hale Nur AYAS

23/04/2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir