İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma hastalığının birçok sebebi olabilir. Öncelikle bunun sebebinin bulunarak ona göre tedaviye geçilmesi gerekir. Fakat bizim toplumumuzda bu daha çok kültürel sebeplerle, doktora gidilmeyen, paylaşılmayan bir konu olarak kalır.
Doktora mutlaka gidilmesi gereken durumlar ; Öksürmek, gülmek, hızlı yürümek, hapşırmak, ağır kaldırmak ile damlamadan dolayı günde birkaç ped değiştirmeye kadar uzanabilen idrar kaçırma.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri

Kadınlarda erkeklere oranla idrar kaçırma daha sık görülmektedir. Başlıca sebepleri aşağıda sıralanmıştır:
-Mesanede enfeksiyon
-Vajinada enfeksiyon
-Zorlu doğumlar
-Mesanede oluşan taşlar
-Hormonal değişimler
-Mesane tümörleri
-Sinirsel hastalıklar
-Mesane çıkışı tıkanıklıkları
-Aşırı kilo
-Üşütmeye bağlı sebepler

Başlıca Tedavi Yöntemleri

Doktorunuzdan Kasları kontrol etmeyi öğrenerek egzersiz yapmak. Herhangi bir sakıncası yoktur. Vajinal kas egzersizleri her yerde her durumda yapılabilecek basit egzersizlerdir. Amaç Pelvik kaslarını kontrol ederek sıkılaşmasını sağlamaktır .
Bir diğer yöntemde manyetik pelvik taban stimülasyonudur. Bu yönteminde başarılı sonuç verdiği gözlenmiştir. Ağrı sızı yapmayan haftada 2-3 kez 20 şer dakikalık seanslar halinde verilmektedir. Hastanın durumuna göre 8-10 hafta kadar devam eden bir süreçtir. Bir tedavi sandalyesi ile yapılmaktadır. Hasta bu sandalyeye oturtularak pasif egzersiz yaptırılır.

Manyetik pelvik taban stimülasyonu

Bir üroloji doktoru ile görüşme sonucunda doktorunuzun karar vereceği cerrahi müdahale. Bir diğer yöntemde Karından yapılan kesi ile, mesane boyu asılması ameliyatlarıdır.

İdrar Kaçırmayı Engellemek için Neler Yapılabilir?

Hamilelikte hasta mutlaka çok iyi takip edilmelidir. Normal doğumu gerçekleştirmesi için bir engel varsa, hasta doğum sancısı yaşamadan ve normal doğuma geçmeden önce, bebek anne karnından sezeryan yöntemi ile alınmalıdır. Kabızlık, astım, bronşit gibi pelvis kaslarını etkileyen hastalıkları bulunması durumunda , mutlaka tedavi edilmelidir. Sigara ve alkol tüketimi tamamen kesilmeli ve fazla kilo alımından kaçınılmalıdır. Bayanlar , kendi kendilerine pelvik taban kaslarını çalıştırdıkları Kegel egzersizlerini normal yaşantılarında ve gebelikte yaşamın bir parçası haline getirmelidirler. Bol su tüketilmeli ve özellikle tempolu yürüyüşe hayatlarında mutlaka yer açmak gerekir.

Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir