HIDIRELLEZ

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez Kutlama Zamanı

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez Miladi Takvime göre 5 Mayıs cumartesi başlayıp, 6 Mayıs pazar akşamına kadar devam eden, Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamberin yeryüzündeki buluştuğu gündür.

Hıdırellezde Neler Yapılır?
Hıdırellez bolluk ve bereketin simgesi olarak nitelendirilir. Hıdırellez günü sabah gün doğmadan kalkılması öneriliyor. Erken kalkmanın evlere bereket getirildiği saatleri kaçırmamak gerektiği ve erkenden kalkılarak, pencere ve kapıların açılmasının iyi olduğu bilinmektedir.Ayrıca o gün küsler barışır, etrafta ihtiyacı olanlara yardım edilir. Aç varsa doyurulması çok sevaptır. Zenginlik ve bereketle birlikte dilekler dilenir ve 5 mayıs gecesi gül ağacının dibine bu dilekler resim olarak çizilir yada yazılır ve asılır. Üniversite okumak isteyen kağıda çizer yazar, ev, bağ, bahçe isteyen çizer, hayırlı eş isteyen hayal ettiği evliliği çizer, yazar ve gülün altına geceden bırakır. Sabahta erkenden kalkıp geri alınır. Ayrıca diğer bir inanışta kötülüklere ve kötü insanlara karşı korunmak için her bir kişi için yedi fasulye yada nohut dikilir.
Hıdırellez dileklerini gül ağacının dalına bağlarken:
“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS” duası okunur. 40 defa okunan bu duanın 39’u 5 Mayıs günü, kalan 1 dua ise 6 mayıs günü okunarak 40’a tamamlanıyor.

Hıdırellez Şenlikleri

Hıdırellezde Ateş Üzerinden Atlama Geleneği
Bu geleneğin sebebi çeşitli hastalıklardan ve nazardan korunulacağına inanılmasıdır. Bir çok yerde yüksek ateşler yakılır ve çocuk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı herkes bu ateşin üzerinden atlar.
Ateşten Atlama ve Dans Etme Geleneği

Hıdırellezde Edilen Dua

Hıdırellez Günü Okunacak Dua

Bismillahirrahmanirrahim…

Bin bir adım bir adım/Allah bir adım adım/Kerim kerem Allah/Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah/La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Ayrıca Hıdırellez Gününün birde namazı var . İkindi namazından sabah namazı vaktine kadar Allah rızası için 2 rekatlık namaz kılıp tüm hacetlerinizin kabulü için duada bulunabilirsiniz. İşte, Hıdırellez namazından sonra okunması gereken dua…
“Ya Rabbi Sen dünyanın kainatın sahibisin.Her canlıyı yaratan Sensin. Benim ve her canlının Rabbi de Sensin.Benim hem dünyamı hemde ahiretim güzel eyle. Bana ve tüm kullarına hak ettiğimiz gibi değil lutfunla ve merhametinle muamele eyle. Hızır (as) ve Hıdır(as) bana yoldaş eyle. Bizleri hata ve yanlışlarımızdan döndürsünler. Maddi ve manevi sıkıntılarımızda her zaman yanımızda olsunlar. Dualarımızı Senin güzel isimlerin hürmetine, habibin hürmetine kabul buyur. Amin” diyerek bitirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir