RAMAZANDA NE YEMELİ NE YEMEMELİ?

Ramazana sayılı günler kaldı. İftar ve sahur menüleri için alışverişler yapılmaya başlandı ve ramazan paketleri yavaş yavaş mutfağımızdaki yerini almaya başladı. Eğer sağlıklı iseniz, orucu rahat tutabilmek adına, hafif yemekler yiyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle sahuru kahvaltı yerine sayın.
Sahurda 2 ceviz, 10 fındık, 7 badem yerseniz protein alacağınız için tok tutar. Beyine tokluk sinyali verir ve mideyi yavaşlatır.
Enerji veren süt, peynir, lor, yoğurt, yumurta, meyve, pekmez, kuru kayısı, kuru incir, hurma enerji verir ve yine protein kaynağıdır. Özellikle sahur sofranızda mutlaka yumurta olmalıdır. Yumurtayı haşlanmış, omlet, menemen hatta tavada peynirli olarak az yağda yaparak tüketmek tok kalma sürenizi uzatacaktır.
Ayrıca sahurda sofranında mutlaka 1 adet taze kırmızı biber olsun. Çünkü kırmızı biber beyne duygusal tokluk hissi veren bir sebzedir.
Pide, beyaz ekmek gibi beyaz unla yapılan yiyeceklerden uzak durun. Bunun yerine tahıllı ekmek, tam tahıllı pideler daha sağlıklıdır, lif kaynağı olduğu içinde tok tutar.
Kahvaltılık gevrekler size bir hayli iyi gelecek. Bunların yine tam tahıllı olanları da mevcuttur. Biraz süt ile hazırlayacağınız gevreği yediğinizde yine lif açısından zengin olacağı için tok tutucu özelliğiyle fayda sağlayacaktır.
İftarla sahur arası bol bol su tüketin. Salatalık tam su deposudur ve sahurda yediğiniz takdirde ertesi gün daha az susarsınız. Bu yüzden sahur menünüzün olmazsa olmazı olmalıdır.
Tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Örneğin, sucuk, tuzlu zeytin, tuzlu peynir, turşu size yerken keyif verir fakat ertesi gün orucu tutarken bir hayli zorlanırsınız.
Sahur için kendinize en az 1-1,5 saat ayırın. Yemeği yavaş yavaş yeyin.

Gelelim iftar soframıza.
İftarda çok uzun süre boş kalan mideye bir anda yüklenme yaparsak, hem hazımsızlık çekilir, hem tansiyon ve şeker çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla iftar yemeği mutlaka kısa kısa molalar vererek yenmelidir. Su, hurma yada zeytin ile orucumuzu açtıktan sonra, 1 kase çorba ve 1 dilim tam buğday ekmeği ile devam edebilirsiniz. Bunlarda mutlaka çok yavaş yavaş yenmelidir. Sonrasında 10 dk kadar dinlenmeli, hemen yemeğe devam edilmemelidir. Devamında küçük bir porsiyon ızgara tarzı et, balık, tavuk vs yemeğiniz yada zeytinyağlı veya sebze yemeğini, yanında salata ile birlikte, yine yavaş yavaş dinlenerek yemeniz, sonrasında mideniz açısında rahat etmenizi sağlayacaktır. İftar sonrası mide gazı sorunu yaşamak istemiyorsanız mutlaka yemekleri yavaş yavaş yemeli, iyi çiğnemeli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Yemekler ya ızgara yada fırında yapılmaya özen gösterilirse, daha az yağlı olmuş olacak ve ramazandaki kilo alımı sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. Kan şekeri oynayacağından dolayı tatlı ihtiyacınız olacaktır. Bunu da yemeklerden en az 1 saat sonra, sütlü hafif tatlılar yada meyvelerle hazırlanacak hafif tatlılar, dondurma ile gidermek en doğrusu olacaktır.
Ve tabiki en önemlisi iftardan itibaren su içmeye başlanmalı, sahur bitene kadar günde en az 14-15 bardak su içilmiş olmalıdır. Ayrıca yemeklerden 1 saat sonra yapacağınız en az yarım saatlik yürüyüş sizi sağlıklı kılacaktır.

Hayırlı Ramazanlar…

RAMAZANDA NE YEMELİ NE YEMEMELİ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir