19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük öneme sahiptir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Atatürk gençlerden her zaman bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.

19 Mayısın zihinlerimize kazınan tarihi yolculuk olan, Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunun önemini vurgulamak gerekir.

Tarih 19 Mayıs 1919

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en önemli olaylardan biri de Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıdır ki bir çoğumuzunda bildiği gibi Atatürk’ün Büyük Nutku bu tarihi olay ile başlar. Yüce Türk Milleti Birinci Dünya Savaşından yorgun çıkmış, ülkenin durumunu kötüleşen koşullarını düzeltmek için bir kurtuluş yolu ararken ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Bu yüzdendir ki Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi ile beraber çıkılması planlanıyordu. Bu 18 kişinin isimleri; III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey, Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kazım Bey , Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Tali Bey , Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Arif Bey, Karargah Erkan-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyasiyat Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey, Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey, Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas, Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz, Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı, Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket, Karargah Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi , Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kalem Amiri Üsteğmen Arif Hikmet, İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah, Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer, Şifre Katibi, Birinci Sınıf Katip Faik, Şifre Katibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Katip Memduh.

İşte Atatürk Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti.

Sevgili Gençler ve Yüce Türk Milleti !!! 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !!!!!


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk
Kurtuluş Mücadelesi Başlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir